Űrverseny a XXI. században.

space-race21

space-race21

Túlélhető a kozmikus sugárzás egy mars utazás során?

2018. április 13. - űrverseny21

Naponta fellángol a vita, egy mars utazás során túlélhető-e a kozmikus sugárzás.

Honnan ered a sugárzás? 

 

Az űrhajósokat három forrásból érheti az egészségüket károsan érintő sugárzás:

  1. A Napból,
  2. Galaxisunk csillagairól és egyéb égitestjeiről,
  3. A Föld mágneses tere által csapdában tartott részecskékből.

 

1. A napból eredő sugárzás.

A Nap aktív csillag, magjában fúziós reakciók zajlanak, amitől nagyon forró. Felületéről és légköréből különféle részecskék áramát zúdítja  kifelé, át a naprendszeren a kozmikus térbe. A sugárzás erőssége 11 éves periodicitást mutat. Időnként néhányszor tíz perces, maximum másfél órás intenzív kitöréseket produkál, ilyenkor a sugárzás intenzitása soksorosára növekszik. A kitörések határozott iránnyal rendelkeznek, akkor veszélyesek, ha az űrhajó pont az útjába esik. Egy adott irányban, a naptevékenység minimumán évente átlagosan egyszer, maximumán havonta átlagosan egyszer történik nagyobb kitörés. 

2. Galaxisunk csillagairól és egyéb égitestjeiről eredő sugárzás.

Természetesen az univerzum minden csillaga hasonló módon, bár "vérmérsékletétől" függően sugároz. Ezen kívül mindenféle más, sokszor egzotikus égitestről érkezik a részecskék zápora. A fekete lyukak felé spirálozó anyagból, a szupernóva robbanásokból, de neutroncsillagok forgó mágneses tere is felgyorsítja a csillagközi gázokat. A kozmológusok ámulnának, ha egy-egy száguldó proton elmesélné, honnan jött. Mivel a távolság növekedésével az intenzitás csökken, ez a fajta sugárzás zömmel a közelből, a Tejútrendszerből ered, ezért is nevezik galaktikus (kozmikus) sugárzásnak. Jellemző rá, hogy több benne a nagy energiájú részecske. Intenzitása, meglepő módon, fordított összefüggésben áll a fent említett naptevékenységi ciklusokkal. Annak maximumán a napszél, és a nap megerősödött mágneses aktivitása részben kiszorítja a naprendszerből. Az alábbi ábra a naptevékenység alakulását és a galaktikus sugárzásra való hatását mutatja:

naptevekenyseg.jpg

 

A kép forrása: agupubs.onlinelibrary.wiley.com

3. A Föld mágneses tere által csapdában tartott részecskékből eredő sugárzás.

Erős mágneses térben az  előző két forrásból eredő, nagy sebességű, elektromos töltéssel rendelkező részecskék különösen viselkednek. Ha a sebességük merőleges a mágneses térre, akkor fellép egy olyan erő ami mindkettőre merőleges. Nem lehet elrontani, mert több dimenzió nincs. B: a mágneses tér., v: a sebesség és F: a keletkező erő. Ime:

meroleges.jpgA kép forrása: mozaweb.hu 

 Az erő persze eltéríti a részecskét, de ahogy a sebesség iránya változik, úgy változik az erő iránya is. Mindig merőlegesek. A sebességre állandóan merőleges erő, körpályára állítja a részecskét. Mi van ha a  sebesség nem merőleges a mágneses térre? Tökéletesen sohasem az. Akkor a sebességet felbontjuk két komponensre, a mágneses térre merőlegesre, és párhuzamosra. A merőleges komponens megcsinálja a körpályát, a párhuzamos változatlanul megmarad, így a részecske egy spirál mentén halad aminek a fő irány a mágneses tér. Íme:

ferde.jpgA kép forrása: mozaweb.hu 

Mi van, ha a mágneses tér iránya változik? Képzeljük el, hogy a részecske kirepül az egyik mágneses térből és be a másikba. Ott pályája hasonlóan feltekeredik a mágneses térre, a spirál követi annak irányát. 

particles-in-magnetic-field.gifA kép forrása: scienceblogs.com

A spirálozó részecskék maguk is sugárzást bocsátanak ki, néha összeütköznek, ezáltal újabbak jönnek létre, másodlagos sugárzás formájában. De a lényeg az, hogy elsősorban az előző két forrásból eredő, nagy sebességű, elektromos töltéssel rendelkező részecskék kis térben hosszú utat járnak be. Spirál pályán egyszerűen nagyobb eséllyel találják el az űrhajóst. Ha átrohanok a Blaha Lujza téren, akkor vagy nekiütközöm valakinek, vagy nem. Ha körbe-körbe szaladok, miközben lassan egy irányba tendálok, szinte biztos hogy valakinek neki fogok menni. A sugárzásnak ezt a fajtáját Van Allen-ről nevezték el.

Nem ő az (máshogy írja a nevét), gu.jpg

hanem ő:
220px-james_van_allen.jpg

 Intenzitása időbeli változása az elsődleges forrástól függ, napkitörések idején a legerősebb. A térbeli elhelyezkedését a következő ábra mutatja:

van_allen_belt_cal.jpgA kép forrása: nasa.gov

Mit bír az űrhajós?

 

Ezzel kapcsolatba a NASA tett közzé világos elveket.

Emberes küldetést akkor lehet végrehajtani, ha az űrhajósok által elszenvedett sugárdózis maximum három százalékkal emeli meg a teljes élet során a halálos, rákos megbetegedés esélyét. A kockázatot vállalóknak részletesen ismerni kell a veszély természetét. és mértékét.

Ez a gondolat széleskörű társadalmi elfogadottságra talált. Ha hozzátesszük a baleset néhány százalékos esélyét, ez sokaknak belefér, nekik irány a kaland!

Na de, mennyi ez pontosan? A fizikai sugárdózis mértékegysége a gray [Gy]. Egy gray dózis azt jelenti, hogy a test egy kilogrammja egy joule energiájú sugárzást nyel el. A dózis tehát, annak a mértéke, hogy a test mekkora energiájú sugárzást nyelt már el, és nem a térrészben lévő, vagy egy felületen időegység alatt áthaladó sugárzás mennyiségének.

Nem minden sugárzási típus egyformán káros az egészségre. Ezért szét kell bontani azt típus (becsapódó részecskék) szerint, és külön-külön  kell meghatározni károsítás mértékét. Minden sugárzási fajtára meghatároztak egy biológiai károsítási tényezőt,

 

részecske típus károsítási tényező
röntgen foton 1
gamma foton 1
elektron 1
neutron energiától függ
proton 2
egyéb atommagok 20

 

Figyelem, a részecskék nem darabonként, hanem az összes azonos típusú részecske összes becsapódási energiája számít!

A sugárdózis biológiai károsító hatása a biológiai ekvivalens dózis. Mértékegysége a sievert [Sv]. 

A típusonkénti biológiai ekvivalens dózis = a típusonkénti fizikai dózis * a típusra jellemző károsítási tényezővel.

A teljes biológiai ekvivalens dózis a típusonkénti biológiai ekvivalens dózisok összege.

Példa: A test minden kilogrammja 0.2 joule energiát nyel el gamma fotonok, és 0.05 joule energiát nehéz atommagok formájában. 

A gamma fotonok: fizikai dózisa 0.2 Gy -> biológiai ekvivalens dózisa 0.2 Gy * 1 = 0.2 Sv.

A nehéz atommagok: fizikai dózisa 0.05 Gy -> biológiai ekvivalens dózisa 0.05 Gy * 20 = 1 Sv.

A teljes biológiai ekvivalens dózis 0.2 Sv + 1 Sv = 1.2 Sv.

Az orvosbiológusok a biológiai ekvivalens dózist még szervek szerint is differenciálták, így jött létre az effektív dózis. Mivel az űrhajósok testét egyenletesen éri a sugárzás, nekünk ez nem fontos, számolhatunk a  teljes biológiai ekvivalens dózissal. Nekünk az 

effektív dózis = biológiai ekvivalens dózis

A teljes biológiai ekvivalens dózis, ami a teljes élet során három százalékkal emeli meg  a halálos, rákos megbetegedés esélyét:

űrhajós dózis
30 éves nő 0.47 Sv
30 éves férfi 0.62 Sv
45 éves férfi 0.95 Sv

 

Láthatóan a nők érzékenyebbek, mint a férfiak, ez biológiai adottság. A kor előrehaladtával a sugárzás hatására kialakuló betegségek esélye csökken. Ennek a kevesebb várható sejtosztódás az oka. Egyrészt, a korral ritkábban osztódnak a sejtek, másrészt rövidebb a természetes halálig várható élettartam.

Ezek a dózisok hosszú, éves nagyságrendű besugárzás esetén jelentik a fenti kockázatokat, 0.5 Sv egy perc alatt súlyos sugárbetegséget okoz.

Megjegyzendő, hogy ekkora dózisok esetén javasolt az ivarsejtek lefagyasztása az esetleges utódok egészségének érdekében.

Mit tud az űrhajó?

 

 Az űrhajót képzeljük most egy BFS szerű, kémiai energiával működő rakétának. Egy nukleáris meghajtású jármű esetében, nyilván, komolyabb védelem kell, már csak a saját sugárzás miatt is, de ott a nagyobb hatékonyság miatt a lehetőségek is tágabbak.

Az űrhajóról feltételezzük, hogy vékony, néhány milliméteres kompozit anyagú fala van, Az utasteret e mellett hasonló vastagságú alumínium burkolat védi. Az utastérben van egy sugárvédelmi óvóhely, amit néhány centiméteres víz, plusz műanyag, és azon belül több milliméteres nehézfém pajzs vesz körbe. Tömegkorlátozási okokból nagyon kicsi helyről van szó. Az egymástól elválasztott boxokban éppen elfér egy ember, megfordulni nem, mozogni alig lehet. A hajó minden funkciója vezérelhető, és szórakoztató multimédia is van, de ez egy kemény élet. Kötél idegekre, és spártai fegyelemre van szükség. Az űrhajó hátuljában vannak a hajtóművek a segédberendezésekkel együtt, a maradék üzemanyag, és a tehertér. 

Érdekes fejlesztési irány, a töltött részecskék elterelése, a hajó saját mágneses terével. Ehhez szupravezető tekercsek kellenek, rendkívül tömegtakarékos hűtési és szigetelési rendszerrel.

 

Mekkora a teljes biológiai ekvivalens dózis az utazás során?

 

Az űrhajó alacsony föld körüli pályára áll, ahol üzemanyaggal feltöltik. Az űrhajósokat védi a Föld mágneses tere, és a hajó fala. A sugárzás intenzitása hasonló a nemzetközi űrállomáson tapasztaltakhoz. A tartózkodási idő rövid, néhány nap, az elszenvedett teljes biológiai ekvivalens dózis a teljes utazásra megengedetthez képest elenyésző.

Az űrhajó áthalad a Van Allen övezeteken. A sugárzás intenzitása nagyban függ az útvonaltól, és az időponttól. A "piros", és "sárga" területeket el kell kerülni (ld. fenti ábra). Ez többlet üzemanyag fogyasztást jelent, de mivel az űrhajó nem az egyenlítőről indul, és nem a föld forgási síkjában halad tovább, a különbség nem jelentős. Fontos, hogy az átkelés idején ne legyen napkitörés. Ez valamennyire előre jelezhető, de ehhez szerencse is kell. Az átkelési idő néhány óra, és az  űrhajósok a sugárvédelmi óvóhelyen tartózkodnak, így az elszenvedett teljes biológiai ekvivalens dózis a teljes utazásra megengedetthez képest szintén elenyésző.

Utazás a bolygóközi térben. A hajó hátuljával a Nap felé fordul, így a hajtóművek, a segédberendezések, a maradék üzemanyag, és a rakomány védi az űrhajósokat a Napból eredő normál sugárzástól. Napkitörések idején az űrhajósoknak a sugárvédelmi óvóhelyre kell menni, méghozzá gyorsan. Erre szó szerint néhány másodpercük van. 

A galaktikus sugárzás viszont nem irányfüggő. Az összetétele:

  1. nagy energiájú fotonok (röntgen, gamma),
  2. elektronok,
  3. neutronok (ezek pont nincsenek, elbomlottak galaktikus utazásuk során),
  4. protonok,
  5. alfa részecskék és nehezebb atommagok.

 

1. Nagy energiájú fotonok

Meglepő, de a "részecske" sugárzáshoz képest nem nagy az összes energiájuk. A hajó fala véd ellenük. A biológiai károsítási tényező is 1. A teljes biológiai ekvivalens dózishoz csak néhány százalékban járul hozzá.

2. Elektronok

Hasonló a helyzet, mint a fotonokkal, de a hajó fala nagyon jó védelmet nyújt. Hatásuk nem jelentős. 

4. + 5. Protonok + alfa részecskék és nehezebb atommagok.

Ezekkel van a legtöbb baj.  Védekezni alig lehet. Ha nagyon keményen eléjük állunk, az egyrészt hatalmas tömeg, másrészt a pajzsba való becsapódásuk esetén veszélyes másodlagos ionizáló sugárzás keletkezik.  A bolygóközi térben sugárzásuk intenzitása erősen függ a naptevékenységtől. (ld. fent) ennek maximumán a az intenzitás alacsony, minimumán magas.

 

 dózis, nap tevékenység maximum dózis, nap tevékenység minimum
sugárzás típusa fizikai biológiai ekvivalens fizikai biológiai ekvivalens
proton 0.035 Gy/év 0.07 Sv/év 0.105 Gy/év 0.21 Sv/év
alfa részecske és atommag 0.005 Gy/év 0.10 Sv/év 0.015 Gy/év 0.30 Sv/év
teljes 0.17 Sv/év 0.51 Sv/év

 

Tevékenység a Mars felszínén. Lényegében nem különbözik a bolygóközi térben való utazástól. Az űrhajó falának szerepét a vékony légkör játssza. A Marsnak alig van mágneses tere. Az óvóhelyre itt is szükség van. Ez terepen nehezen oldható meg. 

Összefoglalva. A legnagyobb veszélyt a galaktikus sugárzás protonjai és nehezebb atommagjai jelentik, de komoly gond a Nap közvetlen sugárzása is. Különösen ügyelni kell a napkitörésekre. Alapból egy két éves úton a teljes dózis 0.4 és 1.1 Sv között mozog. A galaktikus sugárzás éves dózisának kétszerese, plusz ami a Napból jön. Ezt minden eszközzel csökkenteni kell. A lehetőségek:

  • A hajó fejlesztése során, a jelenlegieknél hatékonyabb sugárvédelem kiépítése, akár a hasznos terhelés rovására is. A töltött részecskék elterelése a hajó saját mágneses terével.
  • Útközben, a sugárvédelmi óvóhelyen alvás, pihenés.
  • A Mars felszínén helyi anyagokból épített menedék.

Bár nincs nagy margin, mint általában az űrkutatásban, űriparban, de az utazás és a letelepedés is megvalósítható. Hatalmas kihívás, hogy a 2022-re tervezett első utazás naptevékenységi minimum, tehát galaktikus sugárzási maximum idejére esik. Összevetve a várható és a megengedett dózisokat, látható, hogy inkább középkorú férfiak kiválasztására lehet számítani, különösen az első 2022 körüli úton. 

Az eddigiekből kiderül, hogy a Marsi kolónia már csak sugárvédelmi okokból is hosszú ideig zárttéri civilizáció lesz. 

 

 

 

 


 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://space-race21.blog.hu/api/trackback/id/tr6313831288

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

lobaszopiatej 2018.04.14. 16:01:58

Elsők úgyis a kínaiak lesznek, mert:
- kicsik
- nem kell visszaútra tervezni(emberélet nekik 0)
- egyébként is nagy eséllyel meghalnának még odafele / ott tartózkodáskor, a visszaút elvi lehetőségét valsz bőven elég csak elhitetni

De szerintem kell még 1-2 feljődési áttörés, mint pl. hibernálás vagy nagyságrendekkel gyorsabb hajtómű, addig nincs értelme kőbaltát lengetve álmodozni, így csak Elon Musk tőzsdei lufiját fújjuk.

űrverseny21 2018.04.14. 19:47:13

Tisztelt lobaszopiatej !

A kínaiak tényleg rengeteg energiát és pénzt fektetnek űrprogramjukba, de jelenleg valahol az 1970-és években járnak, a szojuz, szaljut időkben. Oda sem saját erejükből, jutottak, hanem orosz technológiai transzferrel, ami azért nem ugyanaz. Hatalmas büszkeség feszül bennük, kérdezz csak meg egyet a piacon, mi lenne nélkülük a világgal.
"Nem lenne gatya a seggeden. Nézd meg, az is kínai. Azt se tudnátok, mi az a rákszirom." :)
Mivel ez az érvelés csak részigazságokat tartalmaz, és a világhatalmi státusz tanúsításához is kevés, jót tenne a nemzeti érzülettől dagadó keblek megtámasztására egy akkora siker, hogy ők értek először a Marsra. Elnézve az ottani belpolitikát, a hatalmasok egy része bizony örülne az új hegemónia igazolásának. Szóval, motiváció az van.
A csak odaút ötlete, egyébként nyugati fejekben is megfogant, lásd Mars1 kezdeményezés. Megjegyzem az első 8 helyre 210000 jelentkező volt. Ettől azonban a SpaceX, némi körbeszaglászás után, szigorúan elzárkózott, egy alkalommal öngyilkosságnak nevezve azt.
Véleményem szerint tisztán szolár-kémiai technológiával SpaceX-nek, és némi késéssel, nukleáris technológiával , a Boeing, Lockheed Martin párosnak is van esélye a sikeres expedícióra. A nukleáris izotópos generátor, és az ionhajómű már bevált eszköz. Mindkét terv önmagában megér egy-egy posztot. Egyébként maga Elon Musk jelentette be, hogy a későbbiekben nagyon is érdeklődnek a nukleáris meghajtás iránt.
Az Apollo program része volt a forgatókönyv, mi legyen, ha nem indul be a holdkomp ascent hajtóműve, és nem tudnak visszajönni. (Egyáltalán nem lehetett tesztelni, egy esély, megy vagy nem.) Szintén érdekes poszt.

A SpaceX részvények árfolyama óriási kérdőjel. A kétségtelenül rendelkezik profittermelő képességgel, de a pénzének zömét deklaráltan a Mars-kolóniára akarja költeni. Elon Musk megmondta, meg is tartja a többséget, amíg csak lehet.

Továbbra is várom kulturáltan formába öntött, tárgyilagos, gondolatébresztő hozzászólásait.

lobaszopiatej 2018.04.14. 20:42:14

Kedves "űrverseny21" !
Köszönöm a részletes választ!
A izotóp ("RTG") csak melegít, kevés energiát ad le de hosszútávon. Az atomerőmű pedig túl nagy és nehéz, és nem lehet a hőjét elszállítani.
Az ion hajtómű tudtommal nagyságrendekkel kisebb tolóerőt ad (de sokkal tovább tartó) mint a kémiai, nem egy áttörés.
A magáncégek tudtommal egyetlen dolgot csinálnak: költséghatékonnyá teszik, informatikát tesznek bele (pl magától leszálljon a rakétaelem - ez színtiszta infromatika, semmi új felfedezés nincs benne), ezért pl kevesebb személyzet kell, meg kevesebb vasat kell folyton legyártani és fellőni.
De így csak egy "kőbaltát" sorozatgyártunk, hogy olcsóbb legyen.

Valószínűsítem egyébként, hogyha bárkit felküldenének, előtte már bizonyítania kellene, hogy sokat kibír kis helyen, és nem golyózik be (azaz ki kell próbálni).
Tudtommal erre egyetlen fajta ember alkalmas rögtön, mégpedig a rabok Ők már "bizonyítottak", közülök azonnal lehetne "választani", a motivációjuk is adott (elítéltből megdicsőült). Nameg az első pár kísérlet úgyis bukta szokott lenni, mért is kéne egy drágán agyonképzett mérnök-sportolót a halálba küldeni.

Az aszteroidabányászat önszaporító robotokkal és MI-vel már érdekesebb témakör lenne, ez már elvileg ma is lehetséges lenne, csak programozás kérdése (de szégyenszemre nem tudunk ilyen programot írni, pedig tényleg csak ezen múlik...).

Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2018.04.15. 06:06:10

Rendkívül jó volt. Mindenkinek el kellene olvasnia hogy fogalma legyen arról mi is a sugárzás!

2018.04.15. 08:30:10

Én most láttam egy doku filmet, ahol azt említették - sajnos különösebb magyarázat nélkül -, hogy hibernált állapotban nem kell a sugárzástól tartani, mert ott nem érzékeny a test rá. Vagyis, hibernációban kell utazni. Sőt, elvileg létezik is olyan anyag és technológia, amivel működik a dolog, csak az ébresztési fázist kell kidolgozni.

Beverly Kills 2018.05.08. 13:27:35

"Láthatóan a nők érzékenyebbek, mint a férfiak, ez biológiai adottság."

Kedves hímsoviniszta space-race21!
A cikked a sugárzásról tanulságos volt, de ha nem értesz a biológiához, akkor arról inkább ne firkálj! Tudom, hogy nagyon jó érzés számodra lefirkálni (a többi férfi számára meg olvasni) és kihangsúlyozni, hogy lám, egy újabb terület, ahol a nők kevesebbet érnek a férfiaknál, de ez hamis és öncélú áltatás, ettől nem leszel "több".
A "nők" azért 'érzékenyebbek', mert a nemi diszkriminációs nevelés/életmód hatására fenotípusosan alacsonyabbak, kisebb testtömegűek a férfiaknál, emiatt bírnak el kevesebb sugárzást. Ugyanúgy, ahogyan kevesebb alkoholtól is berúgnak pontosan ezen okból, és pontosan emiatt van kevesebb vér bennük, hiszen egy 160 cm-es és 50 kilós nőnek kevesebb vérre van szüksége, mint egy 120 kilós 195cm-es férfinak. Kivéve persze a sportoló nőket! Természetesen ezek az általánosan megfogalmazott statisztikai adatok a 195 cm magas és 120 kilós nőkre nem vonatkoznak (lásd: Pipás Pista), de mivel ők vannak kevesebben, és az alacsony, kisebb testtömegű nők többségben, nem beszélve az anorexiásokról, bulimiásokról, ezért használják általánosságban a "nők" kifejezést ilyen esetekben. Egy 10 éves gyerek is a mérete, testtömege miatt bír el csak kb. fele annyit, mint az "érzékenyebb nők", függetlenül attól, hogy fiú-e vagy lány.
A csecsemő sem azért szárad ki hamarabb egy hasmenéses fertőzés esetén, mert "nagyon fiatal" vagy mert ő "csecsemő", ami valami különleges, isteni állapotot jelezne, hanem azért, mert csak 3 kiló és 1.5 liter víz van benne, ami fél óra alatt kiürül, szemben a 80 kilós átlagemberrel, akiben 60 liter víz van és napokig eltarthat a halálos kimenetelű kiszáradása. Ugyanez vonatkozik például egy csivava és egy bernáthegyi hasmenéses betegségére is.
Úgyhogy, gondold át kétszer is, mielőtt leírsz valamit, amihez nem igazán értesz! Ne ronts el egy jó cikket egy, a hiúságodat legyezgető ostobasággal! És ne adj lovat a többi, magát felsőbbrendűnek érző fickó alá. Köszi...

űrverseny21 2018.05.13. 17:50:54

Tisztelt Beverly Kills

Kérem, miből gondolja, hogy férfi vagyok?

Felhívom szíves figyelmét, hogy a sievert a tömegegységenként elnyelt sugárzás energiája (részletek a posztban), tehát 1 Sv dózis kisebb tömegű ember esetén kevesebb részecske becsapódást jelent.

Nem hiszem, hogy a nők nevelési, vagy életmódbeli okokból kisebb tömegűek és alacsonyabbak átlagosan. A matriarhális társadalmakban is ez a helyzet. A nemek közti testméretbeli különbség az állatvilágban is megvan, néha fordított előjellel. Ez akkor is megmarad, ha egy egyed életében nem látott más nemű fajtársat.

A nők nem érnek kevesebbet sem a hangárban, sem a fedélzeten. Jobb a figyelemmegosztási / multitasking, és az együttműködési képességük. Hatékonyabban kommunikálnak. Eltérő műszaki szemléletükkel gyakran rántják ki a - valóban többségben lévő - férfi kollégákat a saját zsákutcás gondoltok körüli pörgés csapdájából.

A nők nagyobb érzékenysége tény, gyakorlati, elsősorban japán adatokon alapul. Az okára jelenleg nincs teljes körű tudományos magyarázat. Biztosan közrejátszik, hogy a petefészek a méh és a mell szöveteiben gyorsabb a sejtosztódás, de valószínűleg az XX kromoszómájú sejtek eleve érzékenyebbek.

Továbbra is várom a kulturáltan megfogalmazott gondolatébresztő kommenteket. A kényes témákban különösen fontos az őszinteség, de a tárgyilagosságra kérem ügyeljen!
süti beállítások módosítása